Etiketikoolitus

7. november 2016

5.c klass käis etiketikoolitusel restoranis „Gloria“
Koolitus algas põhitõdedest, kes kellele ja miks peab ust avama, kes siseneb ruumi esimesena, kes keda esimesena peab tervitama, kes ja millal peab mütsi peast võtma jms. Ja seda pelgalt mitte faktiteadmisest, et nii on ja nii peab olema, vaid selgitati ka, kust on need kombed tulnud ja miks neid endiselt oluliseks peetakse.
Lauda istudes said lapsed teada, kuidas salvrätik põlvedele asetada, millal ja kuidas leiba-saia süüa, kuidas ja kuhu nuge-kahvleid taldrikul asetada, millal ja kuidas rätiga suud tupsutada, kuidas söögiriistu käes hoida ning kuhu need pausi ajal või söömise lõppedes asetada. Loomulikult õpiti ka nuge-kahvleid õigesti käes hoidma. Räägiti peamiselt euroopalikest, aga põgusalt ka ameerikalikest lauakommetest. Veel said lapsed teada, kuidas viisakalt söögilauast lahkuda, kui peaks selleks vajadus tekkima ning kus või kuidas kasutada vajadusel hambatikku. Läbivalt juhendati ka seda, kuidas noormees peaks naisterahvaga käituma ning kuidas lauas üleüldse kaaslastesse lugupidavalt suhtuda, mida teha, kui peaks saiapuru lauale pudisema või kui näiteks nuga maha kukub, kuidas suhelda teenindajaga ja kuidas teda viisakalt tänada.
Koolituse käigus omandati teadmised ja oskused läbi praktika. Menüü oli koostatud kahekäigulise söögikorrana, mis sisaldas pearoana pärlkana metsaseene frikasseega  ning desserdiks pakuti kohupiima brüleekooki. Toidud olid imehead, ka laste meelest! Koolituse kohta jagus ohtralt kiidusõnu nii poistel kui tüdrukutel.

Mõned värvikamad kommentaarid laste poolt:

Mulle meeldis Gloria restoranis see, et seal oli väga maitsev toit. Seal õpetati viisakalt sööma ning sa pead elus ikka korra Glorias käima, kuna see on vajalik. Kui sa oma mehega lähed peenesse restorani, siis sa oskad olla viisakas.
See koolitus oli lahe. Koolitaja oli väga tore. Kõik oli ilus ja antiikne. Toit oli väga maitsev. Seal sai nii palju erinevaid asju õppida ja teada. Mulle meeldis. Sooviksin koos emaga sinna ka minna.
Toit oli maitsev. Sain lahedaid uusi teadmisi. Sain teada, kuidas mees peab käituma ja kuidas naine. Kuidas õigesti süüa ja kahvleid-nuge käes hoida.
Me õppisime seal väga palju, näiteks kuidas üldse restoranis käituda ja kuidas süüa lauas, kus on ka teised inimesed. Mulle väga meeldis, kuna mina kasutasin nuga ja kahvlit valesti, kuid nüüd proovin igapäevaselt kasutada neid õigesti.
Mulle meeldis kõige rohkem söök, aga oli tore õppida lauakombeid. Söök oli parim!
Minu meelest oli seal väga tore, sest ma õppisin viisakaid lauakombeid ning kuidas üldse käituda restoranis. Ma käisin esimest korda nii uhkes restoranis ja ma ei arvanud, et see nii ilus on! Ma õppisin näiteks, kuidas asetada nuga ja kahvel peale söögi lõpetamist taldrikule. Sain teada, milleks asetatakse rätik jalgadele ja palju muud. Arvan, et see oli väga hea kogemus.
Seal oli väga maitsev toit! Võib-olla neid reegleid oli veidi palju, aga mulle ikkagi meeldis. Nalja sai isegi ja ma soovitan kõigile. Seal oli väga ilus ja hubane.