Tuhkapäev

1. märts 2017

Eestis on kohati säilinud komme teha inimkuju ehk nn tuhkapoiss, mis viiakse salaja teise pere ukse taha, sealt jälle edasi. Kelle ukse taha kuju lõpuks jääb, see pere on kogu aasta pilkealune laiskuse ja lohakuse pärast
Poisiks või tüdrukuks riietatud nuku söega joonistatud silmade ja suuga pea oli riidest (või kaalikast, kuhu olid silmad ja suu sisse lõigatud). Tuhapoiss viidi salaja teise pere ukse taha, akna alla või visati üle läve tuppa. Tuhapoiss tuli võimalikult kiiresti edasi järgmisse perre viia. Tähtis oli see enne päikeseloojangut oma perest eemale toimetada. Hädaga on kuju viidud metsa ja seotud puu otsa või hävitatud. Kelle peresse tuhapoiss kogemata jäi, see sattus pilkealuseks; uskumuse järgi jäigi pere sel aastal mustaks ja laisaks. (www.folklore.ee)

Ettevaatust, Tuhka-Toomas tuleb!!!
Täna liigub meie majas päris oma Tuha-Toomas. Mäng kestab 8.05-14.00. Kui Tuha-Toomas visatakse Sinu klassi, kabinetti või tööruumi, siis katsu temast võimalikult ruttu lahti saada – vii ta kiiresti kuhugi mujale. Toomast võib viia kõikjale, nii algkooli, põhikooli kui ka gümnaasiumi klassidesse ning kõikidesse muudesse ruumidesse, kus liigub inimesi. Pääsu pole ka õpetajatel!
Täpsem mängujuhend on Tuha-Toomase kõhu peal. Võistlus läheb lukku kell 14.00. Kelle käes (või millise klassi käes) Tuhkapoiss sellel hetkel on, see saab terveks aastaks endale kogu kooli laiskuse! Seda te ju ometi ei taha?! Päästab ainult….Toomase võimalikult kiire edasi toimetamine õigel ajal!
Tuha-Toomase edasi toimetamine annab hea võimaluse kiigata ka nendesse klassidesse, kuhu tavaliselt ei sattu. Miks mitte viia Tuhkapoiss oma vanema venna või noorema õe klassi!? Või hoopis õpetajale, kes sulle nooremates klassides tundi andis, aga kelle juurde juba ammu enam ei ole sattunud. Võimalusi on palju. Oo jaa, ja muidugi võib selle va laiskust täis Tuha-toomase alati sokutada paralleelklassi. See lahendus töötab alati.
Väledaid jalgu, kiireid käsi ja kainet mõistust!

PS: Toomas ei kannata väga kõva loopimist, tuhk, kirbud ja ämblikuvõrgud võivad muidu välja pudeneda. Kohtle teda õrnalt (või noh – enam-vähem).